Czy na rotawirusy powikłania po szczepieniu się pojawiają?

DERMOSAN N R

Medycyna się rozwija, technologia też, a to oznacza, że poszukiwane są rozwiązania, które mają nam pomóc w walce z różnymi chorobami. To też oznacza, że do dyspozycji mamy coraz więcej szczepień, dzięki którym możemy bronić się przed różnymi chorobami. Dzięki temu ograniczamy pojawianie się epidemii, a jeśli szczepienie nie może nam zapewnić gwarancji, że nie zachorujemy na jakąś chorobę, to chociaż sprawia, że jest ona przechodzona znacznie lżej. Dlatego właśnie tak ważne w tym wszystkim jest to, abyśmy wiedzieli, jak przedstawia się sprawa ze szczepieniami na rotawirusy.

Są całkowicie bezpieczne

Przede wszystkim należy podkreślić, że szczepienia na rotawirusy są całkowicie bezpieczne. Praktycznie nie wywołują żadnych powikłań, a jeśli już się jakieś pojawią, to tak niegroźne jak apatia czy temperatura.

Są to objawy, które znikają szybko i samoistnie, a dodatkowo nie pozostawiają w organizmie żadnych negatywnych zmian, więc naprawdę nie mamy się tutaj czym martwić. Oczywiście należy wiedzieć, że w takich szczepieniach występują żywe, ale znacznie osłabione cząstki wirusa, więc w niektórych przypadkach może się pojawić delikatna biegunka, ale ona również nie będzie w żaden sposób zagrażała naszemu dziecku, więc nie mamy się czego obawiać. Ważne tutaj może być również to, że taka szczepionka podawana jest w formie doustnej, a więc nie ma wkłucia, nie ma bólu, więc nie dodajemy dziecku żadnego stresu. Jedynie co, to należy wówczas pilnować, aby dziecko połknęło całą dawkę i lepiej od razu po szczepieniu go nie karmić, tak aby czasami nie ulało i nie zwróciło szczepionki.

Odpowiedni czas

Oczywiście żeby szczepionka mogła zadziałać w prawidłowy sposób, trzeba ją podać w ściśle wyznaczonym terminie, a do tego jeszcze w odpowiedniej dawce. W zależności od tego, na który rodzaj szczepionki się zdecydujemy, będzie ona musiała być podana w 2 albo 3 dawkach.

Dodatkowo jest to jedna z tych szczepionek, które muszą być podane w określonym terminie, a jeśli on minie, to nie będzie już możliwości, aby zaszczepić dziecko. Dlatego szczepionka na rotawirusy musi być podana między 6 a 32 tygodniem życia dziecka. Pierwsza dawka musi być podana nie później niż w 12 tygodniu, a ostatnia nie później niż w 32 tygodniu. Co więcej, między poszczególnymi dawkami należy zachować odstęp czasu minimum 4 tygodnie. Jeśli dopełnimy tych wytycznych, to szczepionka będzie działała tak jak powinna. Możemy skorzystać z bezpiecznej szczepionki przeciwko rotawirusom.

Warto to wykorzystać, skoro dzięki niej nasze dziecko może przechodzić chorobę łagodniej.