Czy rotawirus mimo szczepienia może się pojawić?

Sensodyne płyn wybielający dostępny w każdej aptece

Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo niebezpieczne są rotawirusy, zwłaszcza jeśli zaatakują małe dzieci. Jeśli pojawią się wymioty i ostra biegunka, to bardzo szybko może dojść do odwodnienia, a to oznacza, że przy braku właściwego działania, polegającego na dostarczaniu płynów, może dojść nawet do śmierci. To ostatnie najczęściej występuje wśród dzieci, bo to one przeważnie są bardziej narażone na odwodnienie niż dorośli. Nie mniej wiedza o zagrożeniach niesionych przez rotawirusy, jest na tyle duża, że coraz więcej osób decyduje się skorzystać ze specjalnych szczepień.

Co zyskujemy?

Zanim zdecydujemy się na szczepienie, warto o nich jak najwięcej wiedzieć.

Przede wszystkim są to szczepienia podawane doustnie, a więc nie wiążą się z żadnych dyskomfortem, ani bólem. Dodatkowo mogą one być podawane tylko małym dzieciom, które nie ukończyły jeszsze 32 tygodnia życia. To oznacza, że jeśli planujemy zaszczepić nasze dziecko, to musimy uważnie pilnować tego terminu, bo później już szczepienie nie będzie możliwe. Jest ono całkowicie bezpieczne, chociaż znajdują się w nim żywe, osłabione cząstki wirusa. Jeśli już pojawią się jakieś skutki uboczne, to będą one niegroźne i szybko samoistnie miną, a zaliczać się do nich będzie przede wszystkim gorączka i brak apetytu.

To oznacza, że naprawdę warto zastanowić się nad tym szczepieniem, jednak musimy tutaj pamiętać, że znajduje się ono w kalendarzu szczepień zalecanych, a to oznacza, że będziemy musieli za nie zapłacić z własnej kieszeni.

Jaka jest skuteczność?

Jeżeli decydujemy się na skorzystanie z jakiejś szczepionki, to chcemy też wiedzieć jak ona działa i na ile będzie nas chroniła przed chorobą. Dlatego też warto wiedzieć, że szczepionka przeciwko rotawirusom, nie daje nam gwarancji, że dziecko nie zachoruje. Ono nadal może się zarazić rotawirusami i przejść przez wymioty oraz biegunkę, jednak dzięki szczepionce te objawy będą łagodniejsze, a co się też z tym wiąże, mniejsze będzie niebezpieczeństwo, że dojdzie do odwodnienia organizmu i potrzebne będzie leczenie szpitalne. Nie mniej warto skorzystać z tego szczepienia, tym bardziej, że na rotawirusy najczęściej i najbardziej cierpią dzieci do 5 roku życia, a więc jeśli możemy chociaż trochę to cierpienie zmniejszyć, to z pewnością warto z tego skorzystać.

Szczepionka przeciw rotawirusom jest całkowicie bezpieczna, a do tego sprawia, że chory łagodniej przechodzi całą chorobę. Chociażby to powinno nas przekonać, aby skorzystać z takiego szczepienia, bo sami mniej będziemy się stresować, jeśli dojdzie do zarażenia rotawirusami.