Czy rotawirusy u dorosłych również występują?

Zazwyczaj kiedy mówimy o rotawirusach, mówimy o nich w kontekście dzieci. To dlatego, że to właśnie wśród dzieci do 5 roku życia występują najczęściej, a dodatkowo to właśnie w tej grupie wiekowej może dochodzić najszybciej do odwodnienia i śmierci pacjenta. Jednak przy tym wszystkim zapominamy, że na rotawirusy mogą zachorować również dorośli, co więcej dla nich w niektórych przypadkach choroba ta również może być niebezpieczna.

Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy jej nie ignorowali, bo tylko w ten sposób będziemy wiedzieć, co robić jeśli okaże się, że zachorowaliśmy z powodu rotawirusów.

Podobnie jak u dzieci

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że tak jak u dzieci, również u dorosłych rotawirusy przenoszone są przez kontakt z brudnymi rzeczami, jak i drogą kropelkową, a to oznacza, że bardzo trudno jest się chronić przed tą chorobą. Dodatkowo chory zaczyna zarażać na kilka dni przed pojawieniem się pierwszych objawów, jak i jeszcze kilka dni po tym, jak wróci do zdrowia.

To oznacza, że nawet jeśli choroba ustąpi, to nadal trzeba uważać i zachować szczególne środki dbałości o higienę, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia innych osób. Poza tym, sama choroba również przebiega podobnie jak u dzieci. Pojawia się gorączka, wymioty i biegunka, dlatego też nie powinniśmy mieć problemów z rozpoznaniem, co jest przyczyną problemów i podjęciem odpowiednich działań.

Jednak pamiętajmy, że nie ma leków, które moglibyśmy stosować przy rotawirusach, trzeba pilnować, aby nie doszło do odwodnienia i żeby była stosowana lekka dieta.

Zazwyczaj nie groźna

Rotawirusy u dorosłych zazwyczaj są nie groźne. Ich organizm jest bardziej wytrzymały niż organizm dziecka, a więc nie dochodzi tak łatwo do odwodnienia.

Może się jednak okazać, że jednak to rozpoznanie choroby przyjdzie za późno i dorosły również będzie odwodniony. Wówczas bardzo szybko powinien się on znaleźć w szpitalu, gdzie zostanie podłączony do kroplówki. Jeśli się to nie stanie, może się okazać, że chory umrze.

Dlatego też, tak ważne jest to, aby podczas całej choroby pilnować regularnego przyjmowania płynów w jak największej ilości, ale jednocześnie małymi partiami, tak aby łatwiej było ją utrzymać w organizmie. Poza tym dorośli tak jak i dzieci, powinni podczas choroby jak najwięcej odpoczywać, mieć lekkostrawną dietę złożoną głównie z kleików i starać się ograniczyć kontakty z innymi, tak aby nie roznosić dalej choroby. Pamiętajmy, że rotawirusy mogą zaatakować każdego i to nawet kilka razy w ciągu życia.

Dlatego warto wiedzieć, jakie są ich objawy i jak powinno wyglądać leczenie.