Czy wiemy jak leczyć rotawirusy?

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o rotawirusach. Nie dlatego, że dopiero zostały odkryte, ale dlatego, że coraz większa grupa rodziców zdaje sobie sprawę nie tylko z ich obecności, ale również z tego, jakie mogą być niebezpieczne. Co więcej, do tej pory wielu myślało, że rotawirusy atakują tylko dzieci, ponieważ to głównie o tej grupie wiekowej się mówi w ich kontekście. Ale prawda jest taka, że z ich powodu mogą zachorować również dorośli, tylko wówczas zazwyczaj używamy określenia „grypa żołądkowa”, dlatego może to być trochę mylące.

Zdobywamy podstawową wiedzę

Jeżeli chodzi o rotawirusy, to musimy wiedzieć, że roznoszone są one drogą kropelkową, jak i przez kontakt z zabrudzonym przez zarazki przedmiotem.

Dodatkowo chory zaczyna zarażać na kilka dni przed pojawieniem się pierwszych symptomów choroby, a więc on sam nawet nie wie, że tak się dzieje. Dodatkowo wielu ludzi po wyzdrowieniu myśli, że już jest wszystko dobrze i nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że przez kilka kolejnych dni, już po ustąpieniu objawów, oni nadal zarażają. To oznacza, że jeśli nie zostaną zachowane odpowiednie środki ostrożności i właściwa higiena, to rotawirus będzie dalej się rozprzestrzeniał, w efekcie czego może nastąpić również nawrót choroby.

Jak możemy leczyć?

Jeśli pojawia się jakaś choroba, to chcemy wiedzieć, jak możemy sobie z nią poradzić, tak aby jak najszybciej móc zapomnieć o problemie. Jak się jednak okazuje, rotawirusy w pewnym sensie trzeba po prostu przechorować, ponieważ nie ma skutecznego lekarstwa, które moglibyśmy zażyć, aby błyskawicznie wrócić do zdrowia, jak to ma miejsce przy gorączce czy przeziębieniu.

Tutaj jedynie możemy zadbać o to, aby chory cały czas uzupełniał płyny, bo tylko w ten sposób będziemy mogli go uchronić przed odwodnieniem. Warto również zadbać o to, aby otrzymywał do jedzenia lekkie potrawy, które nie będą obciążały jego żołądka. Powinniśmy również dopilnować, aby chory mógł spokojnie odpoczywać i jeśli tylko jest taka możliwość, aby mógł spać, bo wówczas jego organizm będzie mógł się regenerować. Tak naprawdę nie ma lekarstwa na zarażenie rotawirusami, możemy tylko próbować sprawić, żeby choroba była mniej uciążliwa. Ewentualnie można pomyśleć o zaszczepieniu dziecka, wówczas też zyskamy gwarancję, że choroba będzie przebiegała łagodniej.

Warto zobaczyć jak to jest z tymi rotawirusami i sprawdzić, czego konkretnie możemy się po nich spodziewać. Im większa będzie nasza wiedza, tym bardziej zdecydowane będą nasze działania.