Jakie rotawirusy objawy u niemowląt mogą dawać?

Jeżeli jesteśmy rodzicami małych dzieci, to z pewnością nie raz słyszeliśmy o rotawirusach, które występują zazwyczaj wśród dzieci chodzących do żłobka i przedszkola. Jednak warto mieć świadomość, że wirus ten może zaatakować również dorosłych, jak i niemowlęta. To oznacza, że powinniśmy wiedzieć jakie objawy daje, tym bardziej jeśli mamy jeszcze młodsze dziecko. To ono jest najbardziej narażone na ostry przebieg choroby, który w krótkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, a wówczas bez pomocy lekarzy się nie obejdzie. Im lepiej będziemy znać te objawy, tym łatwiej będzie nam podjąć odpowiednie działania, które będą miały nie dopuścić do najgorszego.

U niemowląt się nie różni

Zazwyczaj wydaje nam się, że skoro niemowlęta są takie malutkie, to pewnie choroba inaczej się u nich objawia. Nic bardziej mylnego. Podobnie jak u starszych dzieci i dorosłych, również tutaj na początek będziemy mieli do czynienia z podwyższoną temperaturą.

Później mogą się pojawić wymioty, a jeszcze później pojawi się biegunka. Dlatego też, początkowo może nam być trudno rozpoznać z czym walczy organizm naszego dziecka, jednak kiedy pojawi się ten ostatni objaw, to już nie powinniśmy mieć wątpliwości. Co więcej, warto również podkreślić, że tutaj również bardzo ważne jest nawadnianie organizmu, dlatego niemowlę karmione piersią powinno być do niej jak najczęściej przystawiane, a takie które już pije z butelki, powinno ją również jak najczęściej otrzymywać, najlepiej ze zwykłą letnią wodą.

Co jeszcze?

Oczywiście dziecko w tym czasie może być senne, apatyczne, możemy widzieć, że jest osłabione i może się okazać, że nie będzie miało ochoty na jedzenie. Warto jednak pilnować, czy jego skóra nie robi się sucha i czy nie pojawił się płacz bez łez, bo może to być sygnał, że doszło do odwodnienia organizmu i potrzebna będzie pomoc specjalistów. Co więcej, ponieważ niemowlę nosi pieluszki, a stolce są rozwodnione, to trzeba będzie zadbać o odpowiednią higienę pupy. Często należy dziecko przebierać, a już koniecznie po każdym stolcu, dodatkowo warto również stosować specjalne kremy, które będą miały za zadanie, zapobiegać odparzeniom i podrażnieniom, które w tym przypadku będą szczególnie bolesne. Warto zobaczyć jakie objawy dają rotawirusy u niemowlaków, zwłaszcza jeśli mamy starsze dziecko, które może ten wirus przynieść ze żłobka albo przedszkola.

Im lepiej będziemy umieli rozpoznać te objawy, tym szybciej podejmiemy odpowiednie działania, które pomogą nam ochronić nasze dziecko przed hospitalizacją.