Jakie rotawirusy objawy zazwyczaj dają?

Parodontax płyn do zębów usuwający bakterie i zanieczyszczenia z jamy ustnej

Nie będziemy wiedzieli z jaką chorobą mamy do czynienia, jeśli wcześniej nie będziemy znali objawów przynajmniej kilku chorób, zwłaszcza tych najczęściej występujących u dzieci, jeśli mamy dziecko w wieku przedszkolnym. Im większa będzie nasza wiedza na ten temat, tym szybciej rozpoznamy objawy, a co się z tym wiąże, tym szybciej będziemy mogli podjąć odpowiednie działania. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy wiedzieli, jak objawia się zarażenie rotawirusami. Tym bardziej, że bardzo często występuje ono wśród dzieci do 5 roku życia i co więcej, dla nich jest ono szczególnie groźne.

Na początku możemy być niepewni

Jeśli chodzi o rotawirusy, to w początkowej fazie choroby może się okazać, że nie będzie nam łatwo postawić właściwą diagnozę. To dlatego, że najpierw pojawi się niezbyt wysoka gorączka, a jak wiadomo ta może być wywoływana przez różne rzeczy. Później dojdą wymioty, u jednych słabsze, u innych bardziej intensywne. Ale one również mogą się pojawiać przy wielu różnych problemach zdrowotnych, co oznacza, że nadal możemy nie mieć całkowitej pewności, że nasze dziecko cierpi z powodu rotawirusów.

Dopiero kiedy do wcześniejszych objawów dojdzie jeszcze biegunka, ostra, wodnista i uporczywa, nie będziemy mieli wątpliwości, że nasze dziecko zmaga się z zarażeniem rotawirusami. Co więcej, trzeba tutaj powiedzieć, że należy uważnie obserwować dziecko. Jeśli okaże się, że jego skóra robi się sucha, wargi popękane, a podczas płaczu nie lecą łzy, może to oznaczać, że doszło do odwodnienia. Wówczas bardzo ważne jest to, aby dziecko jak najszybciej znalazło się w szpitalu i zostało podłączone do kroplówki.

Jak leczyć?

Kiedy już rozpoznamy objawy, powinniśmy próbować ocenić stan dziecka. Jeśli nie widzimy oznak odwodnienia, możemy próbować sami walczyć z chorobą. Trzeba jednak wiedzieć, że nie leczy się jej żadnymi lekami, a właściwie czeka się, aż organizm wyrzuci z siebie całego wirusa. W tym czasie bardzo ważne jest to, aby chory jak najwięcej odpoczywał, leżał, nie powinniśmy go przegrzewać, a co szczególnie ważne, powinniśmy pilnować, aby nie doszło do odwodnienia.

Dlatego należy regularnie podawać mu małe ilości wody. Warto dopilnować, aby była to czysta woda, w letniej temperaturze. Dieta również powinna być lekkostrawna, najlepiej w formie kleików. Im mniej będziemy obciążać układ pokarmowy, tym większa będzie szansa, że chory to wszystko zatrzyma w sobie i nie wydali.

Podczas walki z rotawirusami niezwykle ważne jest to, aby nie dopuścić do odwodnienia. Dlatego trzeba pilnować, aby chory pił dużo i regularnie, ale w małych ilościach.