Na rotawirusy kiedy trzeba szczepić?

http://www.gsk.com.pl/produkty/Duac-zel-10mg-50mg.html

Jako rodzice chcemy mieć pewność, że zapewniamy swoim dzieciom to wszystko co najlepsze. Również wtedy, kiedy chodzi o odpowiednie dbanie o ich zdrowie. Z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie ochronić naszego dziecka przed wszystkimi chorobami, tym bardziej, że wiele z nich przenosi się z niesamowitą łatwością. Dlatego też, warto sprawdzić na jakie choroby mamy szczepionki, tak abyśmy mogli się zastanowić, które z nich chcemy podać naszemu dziecku, tak aby mieć pewność, że ograniczymy niebezpieczeństwo związane z tymi chorobami.

Nie zawsze chronią przed zachorowaniem

W przypadku szczepień, powinniśmy mieć świadomość, że nie zawsze chronią one przed zachorowaniem. Czasami jest tak, że mimo zaszczepienia nadal może się okazać, że dana choroba wystąpi, ale jednocześnie będzie miała łagodniejszy przebieg, co też oznacza, że mniejsze będzie zagrożenie wystąpienia powikłań czy konieczności leczenia w szpitalu. Właśnie do takich szczepionek, które nie chronią przed zarażeniem, ale łagodzą objawy choroby, należy ta, która jest opracowana z myślą o rotawirusach. Jeśli dopilnujemy, aby nasze dziecko ją otrzymało, to nawet jeśli będzie ono na nią chorowało, to możemy być pewni, że objawy choroby będą znacznie łagodniejsze, a co za tym idzie, będzie mniejsze prawdopodobieństwo, że biegunka doprowadzi do odwodnienia.

Jednak żeby taka szczepionka mogła działać, trzeba ją podać, a w przypadku tej konkretnej bardzo ważne jest to, kiedy to zrobimy.

Określony termin

Są szczepionki, które można podać w każdym wieku i za każdym razem będą one działały tak samo. Niestety, ta na rotawirusy tak nie działa. To oznacza, że jeśli chcemy ją podać naszemu dziecku musimy dopilnować, aby stało się to nie później niż do 32 tygodnia życia.

Po tym terminie podanie tej szczepionki będzie już niemożliwe. Dodatkowo warto wiedzieć, że szczepionka ta jest całkowicie bezpieczna. Nawet jeśli pojawią się delikatne powikłania, to znikną samoistnie nie pozostawiając w organizmie żadnych szkód, ponieważ ograniczą się one do delikatnej gorączki czy utraty łaknienia. Oczywiście przed szczepieniem dziecko musi być zbadane przez lekarza, tak aby on mógł określić czy czasami nie ma jakichś przeciwwskazań do wykonania tego typu szczepienia.

Warto zobaczyć, co można zyskać jeśli podamy dziecku szczepienia na rotawirusa. Może się okazać, że nawet jeśli zachoruje, będziemy o nie spokojniejsi, wiedząc że dzięki szczepieniom, choroba będzie przechodzona w łagodniejszy sposób.