Na rotawirusy szczepienie jest możliwe

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że chociaż wiele różnych chorób zostało wyeliminowanych przy użyciu szczepień, to jednak nadal różne inne schorzenia mogą atakować nasz organizm. W dodatku w wielu przypadkach jest tak, że choroba łagodniej przebiega u dorosłych, a znacznie groźniejsza jest wśród dzieci. Dlatego też warto wiedzieć, jakie mamy możliwości, co możemy zastosować, tak aby mieć pewność, że możliwie jak najskuteczniej chronimy nasze potomstwo.

Zwłaszcza w żłobku i przedszkolu

Trzeba wiedzieć, że rotawirusami można się zarazić wszędzie, ponieważ przenoszone są one przez brudne ręce, ale również drogą kropelkową. Jednak do najczęstszych zarażań dochodzi wśród dzieci do 5 roku życia, a więc tych przebywających w żłobkach i przedszkolach. Dzieje się tak dlatego, że dzieci nie mają jeszcze tak bardzo rozwiniętej umiejętności dbania o właściwą higienę, a dodatkowo przebywają w zamkniętym skupisku, bawiąc się tymi samymi zabawkami. To wszystko stanowi poważne zagrożenia, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że rotawirusami zarażamy jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy. Czyli przenoszone są one na innych ludzi, jeszcze zanim sami wiemy, że jesteśmy nimi zarażeni. Dlatego też warto wiedzieć, że możemy dziecku krótko po urodzeniu podać odpowiednią szczepionkę.

Co prawda nie będzie go ona chroniła przed chorobą, tak jak nie chroni przed nią wcześniejsze przechorowanie. Ale dzięki tej szczepionce będzie istniała szansa, że nasze dziecko będzie znacznie łagodniej przechodziło tą chorobę.

Co wiemy o szczepieniu?

Z pewnością powinniśmy mieć jak najwięcej informacji o stosowanej szczepionce, po to aby niepotrzebnie się nią nie stresować. Dlatego warto wiedzieć, że zawarte są w niej żywe, ale jednocześnie bardzo osłabione elementy wirusa. To oznacza, że organizm dziecka będzie mógł wyprodukować odpowiednie przeciwciała, ale jednocześnie nie dojdzie do rozwinięcia się choroby. Co więcej, bardzo ważne jest to, aby dziecko przyjęło odpowiednią dawkę. Dodatkowo jeszcze musi je mieć podane także w odpowiednim czasie. Tutaj ważne jest to, że pierwsza dawka musi być podana przed upływem 12 tygodnia życia, a ostatnia nie później niż w 32 tygodniu. Jeśli przegapimy ten czas, to później nie będziemy już mogli wykorzystać tej szczepionki, a więc nasze dziecko nie będzie odpowiednio chronione w czasie choroby.

Zobaczmy jakie mamy możliwości, dowiedzmy się jak najwięcej o szczepionce na rotawirusy, aby wiedzieć, że jest ona całkowicie bezpieczna.