Rotawirus nawrót choroby może się zawsze zdarzyć

Coldrex MaxGrip o smaku cytrynowym jest bardzo smaczny w porównaniu do innych tego typu produktów

Są takie choroby, po przechorowaniu których, możemy mieć już pewność, że nie będziemy mieli z nimi więcej do czynienia. To oznacza, że jeśli raz na nie zachorowaliśmy, to już więcej nie zachorujemy. Tak samo jak niektóre szczepienia skutecznie chronią przed zachorowaniem. Niestety, są również takie choroby jak te wywołane przez rotawirusy, na które może zachorować każdy, w każdym momencie i to nawet kilka razy w ciągu życia. Ani szczepienie, ani przechorowanie tej choroby nie dają nam żadnej gwarancji, że już więcej nie będziemy musieli się z nią zmagać. Co więcej, może się okazać, że nawrót nastąpi krótko po wyleczeniu.

Dlaczego tak się dzieje?

Trzeba wiedzieć, że rotawirusy są przenoszone drogą kropelkową, ale również poprzez brudne ręce.

Dotykamy nimi różnych przedmiotów, zostaje na nich umieszczony wirus i kolejna osoba się zaraża. Co więcej, zarażanie wirusem rozpoczyna się na kilka dni przed wystąpieniem objawów i trwa do kilku dni po ich ustąpieniu, kiedy wydaje się, że chory już wrócił do zdrowia. To właśnie powoduje, że tak łatwo jest się zarazić tym wirusem, bo chory może być nieświadomy, że ma go w sobie. To też oznacza, że jeśli nie jesteśmy dostatecznie ostrożni, jeśli nie zachowaliśmy podczas choroby i po niej, odpowiednich środków ostrożności, jak np. korzystanie z własnego ręcznika, to będziemy roznosić zarazki dalej. A jeśli zarazimy kogoś z domowników, to on z kolei znowu może zarazić nas, tym bardziej, że organizm po takiej chorobie jest osłabiony i wymaga trochę czasu, aby mógł dojść do siebie.

Co robić?

Ponieważ z powodu rotawirusów możemy chorować nawet po kilka razy w życiu, warto wiedzieć co wówczas należy robić.

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nie ma żadnych leków, które mogłyby nam pomóc w walce z tą chorobą. Co najwyżej możemy zadbać o to, aby chory się nie odwodnił, a to oznacza, że należy pilnować by przyjmował w małych ilościach, ale często płyny, które będą miały nawadniać jego organizm. Warto również stosować lekką dietę, która nie będzie podrażniała żołądka i nie będzie prowadziła do wzmocnienia wymiotów czy biegunki. Taki chory powinien również jak najwięcej odpoczywać, ponieważ jego organizm będzie bardzo osłabiony. No i musi zachować jak największą dbałość o higienę, tak aby zmniejszyć ryzyko, że będzie zarażał kolejne osoby. Warto wiedzieć jak można się zarazić rotawirusami i co trzeba robić, kiedy do tego dojdzie. Co więcej, musimy być też świadomi, że rotawirus może raz po raz wracać, a więc nigdy nie możemy mieć pewności, że już więcej nie zachorujemy.