Rotawirusy – co powinniśmy wiedzieć?

Krem jest najlepszym środkiem do pielęgnacji skóry

Warto poszerzać swoją wiedzę na temat różnych chorób, zwłaszcza jeśli mamy małe dzieci. Jak wiemy, one chorują bardzo często, ponieważ ich układ odpornościowy cały czas się rozwija, a dodatkowo dbanie o higienę w ich wykonaniu nie zawsze wygląda dokładnie tak jak powinno. Co więcej, to właśnie dzieci niejednokrotnie najciężej przechodzą różne choroby, pojawiają się u nich różne powikłania, a niejednokrotnie też zakażenie może się skończyć śmiercią. Im większa więc będzie nasza wiedza na temat chorób, które najczęściej występują wśród dzieci, tym lepiej będziemy wiedzieli, jak powinniśmy się zachować.

Rotawirusy są groźne

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że z powodu rotawirusów mogą chorować dzieci i dorośli. Jednak to dzieci zazwyczaj przechodzą tą chorobę ciężej, mają ostrzejszą biegunkę, a ona też niejednokrotnie prowadzi do odwodnienia, tym bardziej, że dzieci ogólnie szybciej tracą wodę z organizmu niż dorośli. Jeśli na czas nie zauważymy niepokojących objawów, to może się okazać, że nie zdążymy do szpitala, co się z tym wiąże, może nawet dojść do śmierci dziecka. Dlatego najlepiej zrobimy, jeśli poddamy dziecko szczepieniu na rotawirusy.

Wówczas nadal będą mogły zachorować na tego wirusa, ale jednocześnie będzie istniała większa szansa, że choroba będzie miała łagodniejszy przebieg, a więc też mniejsze będzie zagrożenie, że będziemy musieli skorzystać ze szpitalnego leczenia.

Jak to jest z tą szczepionką?

Jeżeli chodzi o szczepienia przeciwko rotawirusom, to musimy wiedzieć, że zawierają one w sobie osłabione, ale jednak żywe cząstki wirusa. To pozwala organizmowi na wytworzenie odpowiednich przeciwciał, dzięki czemu będzie on mógł sobie lepiej radzić z chorobą, w razie późniejszego zarażenia. Szczepionka ta jest podawana doustnie, a więc nie wiąże się z nią żaden ból, ponieważ nie ma wkłucia. Jednak jeśli myślimy aby skorzystać z takiego rozwiązania, to musimy pilnować czasu, ponieważ szczepionka ta powinna być podana w 2 albo 3 dawkach, w zależności od rodzaju szczepionki, a pierwsza z nich nie może być podana później niż w 12 tygodniu życia dziecka. Warto sprawdzić czym są rotawirusy, jak można się nimi zarazić, ale również co robić, żeby ich wpływ na nasz organizm był jak najmniejszy. Co prawda szczepionka jest zalecana, a więc będziemy musieli za nią zapłacić z własnej kieszeni, nie mniej warto to zrobić, bo dzięki niej możemy być znacznie spokojniejsi o zdrowie i życie swojego dziecka. Tym bardziej, że chorować na rotawirusy może kilka razy, więc lepiej dopilnować, aby były to jak najlżej przechodzone zakażenia.