Rotawirusy co to takiego jest?

Zazwyczaj nie zastanawiamy się zbyt wiele nad różnymi chorobami. Tak naprawdę interesuje nas to, jak możemy się nimi zarazić, a jeszcze bardziej co możemy zrobić, żeby ta choroba nas omijała, czy jak ją wyleczyć. Jednak warto dopilnować, aby zdobyć jak najwięcej informacji na temat rotawirusów, bo im więcej będziemy o nich wiedzieli, tym bardziej zrozumiała będzie dla nas ta choroba i tym lepiej będziemy wiedzieli, w jaki sposób powinniśmy do niej podchodzić. A rotawirusy, to grupa wirusów, które wywołują biegunkę, szczególnie wśród dzieci.

Różne jego grupy

Warto sobie zdawać sprawę z tego, że mamy różne grupy rotawirusów. Odkryto ich pięć: A, B, C, D i E, ale tak naprawdę tylko pierwsze 3 są groźne dla człowieka. Co więcej, po przeprowadzeniu badań wychodzi, że w znacznej większości przypadków, to właśnie rotawirusy z grupy A najczęściej powodują biegunkę, a więc tak naprawdę choć te trzy grupy są zakaźne, to ta pierwsza pojawia się najczęściej. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że rotawirusy przenoszone są drogą pokarmową, jak i kropelkową, a to oznacza, że bardzo ciężko jest się przed nimi bronić, bo praktycznie trudno jest unikać sytuacji, w których możemy się nimi zarazić. A kiedy dziecko często wkłada palce do buzi, to zarażenie rotawirusami jest jeszcze łatwiejsze.

Jeśli już do tego dojdzie, to niszczone są enterocyty, który znajdują się w jelicie cienkim, a to z kolei prowadzi do zakażenia przewodu pokarmowego. W chorobie dzieci zazwyczaj mówimy o rotawirusach, kiedy chorują dorośli, zazwyczaj używana jest nazwa „grypa żołądkowa”.

Może być naprawdę groźna

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że podczas zakażenia rotawirusami dochodzi do wymiotów i ostrej biegunki. Im młodsze jest więc dziecko, które choruje z ich powodu, tym większe jest niebezpieczeństwo, że dojdzie do jego odwodnienia i konieczna będzie hospitalizacja. Jeśli wówczas nie będziemy działać dostatecznie szybko, to może się okazać, że dziecko umrze. Dlatego też, tak ważne jest to, aby podczas zakażenia rotawirusami pilnować, by chory jak najwięcej pił, ale w małych ilościach podawanych co kilka minut, tak aby mógł to wszystko w sobie utrzymać. Należy też mieć świadomość, że przy rotawirusach nie ma żadnych leków, które moglibyśmy zastosować. Można tylko stosować lekką dietę, dbać o odpoczynek chorego i podawać mu płyny. Warto zobaczyć czym są rotawirusy i uświadomić sobie, jak bardzo są niebezpieczne.

Im lepiej będziemy wiedzieli, jak powinniśmy działać, tym lepsze uzyskamy efekty.