Rotawirusy i pneumokoki jak to wygląda?

Corsodyl

Jeżeli mamy dziecko w żłobku albo w przedszkolu, to z pewnością niejednokrotnie słyszeliśmy o chorobach, które pojawiają się właśnie w tym okresie. Tym bardziej, że dziecko ma słabszy układ odpornościowy, a przebywanie w dużym skupisku ludzi, gdzie jest z nimi zamknięte na niewielkiej przestrzeni, tylko będzie sprzyjało łapaniu kolejnych chorób. Dlatego też, warto poznać bliżej informacje o pneumokokach i rotawirusach, bo tylko wówczas będziemy wiedzieli, na co powinniśmy zwracać uwagę.

Rotawirusy

Jeżeli chodzi o rotawirusy, to musimy wiedzieć, że wywołują one u dziecka biegunkę. Można się nimi zarazić drogą kropelkową, albo przez styczność z zakażonymi przedmiotami. Co więcej, trzeba wiedzieć, że na rotawirusy możemy zaszczepić dziecko do 32 tygodnia życia, jednak nadal będzie ono mogło zachorować.

Nie mniej, dzięki szczepieniu choroba będzie przebiegała łagodniej, a co się z tym wiąże, mniejsze będzie prawdopodobieństwo, że dojdzie do odwodnienia organizmu i konieczności hospitalizacji. Jest to tym ważniejsze, że w skrajnych przypadkach może nawet dojść do śmierci dziecka, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Rotawirusy mogą atakować również dorosłych, a to oznacza, że tak naprawdę człowiek w ciągu całego swojego życia może z ich powodu chorować wiele razy.

Pneumokoki

Inną też dość często występującą chorobą wśród dzieci są pneumokoki. One z kolei wywołują zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok czy płuc. Co prawda zazwyczaj nie są aż tak groźne, jednak może się okazać, że podczas choroby dojdzie do powikłań.

Wówczas może się rozwinąć zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych albo sepsa, a to już może prowadzić do śmierci dziecka. Tutaj podobnie jak przy rotawirusach do zarażenia dochodzi przez drogę kropelkową, bezpośredni kontakt z chorym, albo z przedmiotami, których dotykał. Dlatego też, tak często choroba ta pojawia się w przedszkolach. Możemy oczywiście zaszczepić dziecko przeciwko tej chorobie. Jeśli urodziło się przynajmniej w 2017 roku, to takie szczepienie będzie wpisane w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Jednak jeśli urodziło się przed tym rokiem, ale nie ukończyło jeszcze 5 lat, to również może być zaszczepione przeciwko pneumokokom, szczepionką, która będzie refundowana, a więc rodzice nie będą musieli za nią płacić.

Warto wiedzieć, że są szczepionki, które mogą sprawić, że nasze dziecko w ogóle nie zachoruje, albo przejdzie łagodniej choroby, które tak często występują w okresie żłobka i przedszkola. To ważne, ponieważ wówczas dziecko jest na nie najbardziej narażone i może się okazać, że bardziej będzie podatne na występowanie różnych powikłań.