Rotawirusy ile dawek trzeba podać?

Niquitin Przezroczysty - plastry

Z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że jeśli jakaś szczepionka ma zadziałać, to musi być ona podana w odpowiednim czasie i w dodatku jeszcze we właściwych dawkach. Jeśli podamy tych dawek za mało, to na pewno taka szczepionka nie zadziała tak jak powinna. Dlatego, jeśli zdecydowaliśmy już, że chcemy zaszczepić nasze dziecko przeciwko rotawirusom, to powinniśmy się jak najwięcej dowiedzieć na temat takiego szczepienia. Tym bardziej, że w przeciwieństwie do innych szczepionek, nie można go wykonywać w każdym wieku. Jeśli nasze dziecko ma być chronione przed rotawirusami, to musi otrzymać szczepienie w ściśle określonym czasie.

Podstawowa wiedza

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że szczepienia przeciwko rotawirusom nie znajdują się na liście szczepień obowiązkowych, ale na liście zalecanej.

To oznacza, że jeśli chcemy skorzystać z takiego szczepienia, to musimy o nie dodatkowo poprosić lekarza, no i jeszcze zapłacić za nie z własnej kieszeni. Co ważne, to taka szczepionka może kosztować w okolicach 200 zł za dawkę, a tych dawek do podania będziemy mieli 2 albo 3, w zależności od wybranego rodzaju szczepionki. Nie mniej warto z niej skorzystać, bo dzięki temu istnieje szansa, że nawet jeśli nasze dziecko zachoruje z powodu rotawirusów, to przejdzie przez to wszystko łagodniej i nie będzie konieczności leczenia w szpitalu. Warto tutaj również powiedzieć, że pierwsza dawka może być już podana w 6 tygodniu życia, a kolejne powinny być podane po 4 tygodniach. Najważniejsze jest to, aby szczepienie zakończyć nie później niż w 32 tygodniu życia dziecka. To też oznacza, że dzieci starsze i dorośli nie mogą być poddani takiemu szczepieniu.

Całkowicie bezpieczna

Co ważne, to szczepionka ta jest całkowicie bezpieczna. Nawet jeśli pojawią się jakieś powikłania, to zazwyczaj jest to podwyższona temperatura czy brak łaknienia, a każde z nich mija szybko, samoistnie i nie pozostawia w organizmie żadnych trwałych zmian. Co więcej, taka szczepionka nie wiąże się dla dziecka z żadnym dyskomfortem ani bólem, a to dlatego, że szczepienia na rotawirusa są szczepieniami doustnymi. Nie ma więc dodatkowego wkłucia, ani bólu. Jedynie co, to należy dopilnować, aby dziecko przełknęło całą szczepionkę i żeby czasami nie doszło do jej ulania. Dlatego po podaniu szczepienia nie powinno się od razu dziecka karmić.

Warto wiedzieć jak najwięcej o szczepieniach przeciwko rotawirusom. Może się wówczas okazać, że łatwiej będzie nam się zdecydować na ich wykonanie, tym bardziej że są tak bezpieczne.