Rotawirusy jak długo zarażają i kiedy?

Sensodyne Expert Soft

Bardzo często można spotkać się z opinią, że jeśli minęły objawy choroby, to już nie zarażamy, a więc nie musimy być już aż tak ostrożni. Skoro jesteśmy zdrowi, to w naszym organizmie nie ma już zarazków i nie stanowimy zagrożenia dla innych. Niestety, jak się okazuje są choroby, które są bardzo podstępne. To dlatego, że ich wirusy możemy przekazywać innym nie tylko przed pojawieniem się objawów i w czasie ich trwania, ale również wtedy, gdy te objawy ustąpią, a my czujemy się całkowicie zdrowi. Właśnie do takich chorób należą te wywołane przez rotawirusy. Warto o tym wiedzieć, tak aby w miarę możliwości ograniczyć do minimum możliwość zarażania innych.

Jak to jest z tym zarażaniem?

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, jak to jest z tym zarażaniem rotawirusami, to musimy wiedzieć, że choroba ujawnia się zazwyczaj w ciągu 1 – 3 dni od zarażenia. Niestety sami zarażamy innych jeszcze przed pojawieniem się objawów, a więc tak naprawdę wszyscy, którzy w tym czasie mieli z nami kontakt, mogą czuć się zagrożeni i powinni dokładnie obserwować zachowania swojego organizmu. Dodatkowo musimy pamiętać, że zarażać będziemy również w czasie choroby, a to oznacza, że powinniśmy wówczas ograniczyć do minimum spotkania z innymi ludźmi, jak również powinniśmy zadbać o to, aby mieć swój ręcznik, bo wówczas ograniczymy niebezpieczeństwo, że zarazimy rotawirusami resztę domowników. Jednak co jest tutaj niezwykle ważne, to nawet jeśli już czujemy się zdrowi i nie mamy żadnych objawów choroby, to i tak nadal musimy dbać o zachowanie jak największej higieny. To dlatego, że będziemy zarażać jeszcze przez okres 7 – 10 dni od ustąpienia objawów, a więc nadal wszyscy w naszym otoczeniu będą zagrożeni.

Zostawmy dziecko w domu

Najczęściej z powodu rotawirusów chorują dzieci w wieku do 5 lat.

Przebywają one w dużym skupisku na zamkniętej przestrzeni, bawią się jednymi zabawkami, a dodatkowo nie zawsze prawidłowo dbają o higienę. Dlatego warto zostawić dziecko na parę dni po chorobie w domu, tak aby mieć pewność, że kiedy wróci do przedszkola, już nie będzie zarażało. W przeciwnym razie może się okazać, że za chwilę będziemy mieli nawrót choroby. To dlatego, że wracając wcześniej do przedszkola, będzie roznosiło zarazki, ale też samo będzie na nie narażone, tym bardziej, że organizm będzie osłabiony po wcześniejszej chorobie. Dlatego tak ważne jest to, aby chory wyszedł z domu dopiero wtedy, kiedy będzie miał pewność, że nie zaraża. Warto pamiętać o zachowywaniu szczególnej ostrożności i dokładnym myciu rąk, zwłaszcza po wyjściu z toalety.

Może wówczas uda nam się uniknąć zarażenia rotawirusem.