Rotawirusy u dzieci występują niezwykle często

CLOTRIMAZOLUM ulotka

Są takie choroby, które występują bez względu na wiek, jednak w określonej grupie wiekowej mogą one być groźniejsze niż w innej. Taką sytuację mamy właśnie w przypadku rotawirusów. Mogą one zaatakować w każdym wieku, w dodatku mogą się pojawić nawet parę razy w życiu, ale jednocześnie szczególnie groźne są dla małych dzieci, zwłaszcza tych poniżej 5 roku życia. Możemy czuć się bezsilni w starciu z tym wirusem, ponieważ nie ma skutecznego sposobu, aby bronić się przed zarażeniem, ale pamiętajmy, że dzieci mogą przechodzić chorobę łagodniej, jeśli tylko w odpowiednim momencie je zaszczepimy.

Co powinniśmy wiedzieć na ten temat?

Jeśli chodzi o podstawowe informacje na temat rotawirusów, to trzeba wiedzieć, że przenoszą się one drogą kropelkową, jak i przez kontakt z brudnymi przedmiotami. Atakują głównie dzieci, bo przebywają one w dużych skupiskach, bawiąc się tymi samymi zabawkami, a jednocześnie też, nie mają jeszcze tak rozwiniętej dbałości o higienę. Jeśli dojdzie do zarażenia rotawirusami, to pojawi się najpierw gorączka, później wymioty i na końcu ostra biegunka.

Leczenie tak naprawdę polega na pilnowaniu, aby chory się nie przemęczał, dużo odpoczywał, jadł lekkostrawne posiłki i przede wszystkim, żeby się nie odwodnił, co jest szczególnie niebezpiecznie u dzieci. Jeśli będziemy widzieli objawy odwodnienia, takie jak sucha skóra i brak kontaktu z dzieckiem, to jak najszybciej trzeba je zawieść do szpitala, aby otrzymało kroplówkę.

Jak to jest ze szczepieniem?

Jeśli lada moment mamy zostać rodzicami, to z pewnością słyszeliśmy, że możemy skorzystać ze specjalnych szczepień przeciwko rotawirusom. Warto tutaj podkreślić, że szczepienia te w żaden sposób nie chronią przed zachorowaniem, ale mogą sprawić, że dziecko będzie chorobę przechodziło łagodniej, bo nie będzie występowała tak ostra biegunka, a to z kolei będzie pomocne przy uniknięciu odwodnienia. Jednak taka szczepionka, w odpowiedniej ilości dawek powinna być podana zanim dziecko ukończy 32 tydzień życia, bo później już nie będzie można jej podać. To oznacza, że jeśli chcemy zaszczepić dziecko przeciwko rotawirusom, to musimy się szybko decydować, tak aby nie przeoczyć tego terminu. Warto zobaczyć jak niebezpieczne mogą być konsekwencje zachorowania na rotawirusy.

Może się okazać, że to nas skutecznie przekona do tego, aby zaszczepić nasze malutkie dziecko, bo wówczas będziemy mieli pewność, że chronimy je przed poważnymi konsekwencjami tej choroby, a nigdy nie możemy mieć pewności, że ominą one właśnie nasze potomstwo.