Rotawirusy u niemowlaka mogą wystąpić

Parodontax płyn

Zazwyczaj mówimy, że rotawirusy atakują dzieci, które chodzą do przedszkola i żłobka. To prawda, że w tej grupie wiekowej pojawiają się najczęściej, a to dlatego, że dzieci nie mają jeszcze tak dobrze opanowanego dbania o higienę i dodatkowo bawią się tymi samymi zabawkami. Jednak rotawirusy pojawiają się również wśród niemowląt, które jeszcze nie chodzą do żłobka. To oznacza, że musimy być wyczuleni na wszelkie oznaki, że dzieje się coś złego, tym bardziej, że u tak małych dzieci choroba może się rozwijać błyskawicznie.

Kiedy najczęściej?

Jeżeli zastanawiamy się, kiedy najczęściej dochodzi do zarażenia niemowląt rotawirusem, to musimy wiedzieć, że zazwyczaj zarażają się one od starszego rodzeństwa, które wirusa przynosi ze żłobka albo przedszkola. Jednak nie możemy też zapominać, że wirus ten przenoszony jest drogą kropelkową, a chory zaraża już na kilka dni przed wystąpieniem objawów, a więc wtedy, kiedy jest jej nieświadomy. To oznacza, że tak naprawdę niemowlę może zarazić się w sklepie, autobusie, poprzez kontakt z kimś znajomym, kto roznosi już wirusa, ale jeszcze o tym nie wie. Warto więc wiedzieć, że podczas występowania choroby spowodowanej przez rotawirusy dziecko będzie miało podwyższoną temperaturę, będzie apatyczne, nie będzie chciało jeść, mogą się również pojawić wymioty, a w późniejszym czasie również biegunka.

Bardzo ważne jest wówczas, aby dokładnie obserwować dziecko, czy nie dochodzi czasami do jego odwodnienia.

Może postępować bardzo szybko

Najważniejsze jest to, aby pamiętać, że odwodnienie u dzieci następuje znacznie szybciej niż u dorosłych. Dlatego należy jak najczęściej przykładać dziecko do piersi, jeśli nadal jest nią karmiony, a jeśli nie, to podawać mu często a po trochu butelkę, w której będzie czysta letnia woda. Dodatkowo warto obserwować, czy nie robi się u dziecka sucha skóra, czy nie płacze ono bez łez, czy nie mamy wrażenia, że robi się wiotkie. Jeśli tylko coś wzbudzi nasz niepokój, jak najszybciej powinniśmy się udać do szpitala. To ważne, ponieważ odwodnienie u takich dzieci postępuje bardzo szybko, a jeśli nie podejmie się odpowiedniego działania, to może dojść nawet do jego śmierci. Jeśli chcemy mieć pewność, że rotawirusy nie wyrządzą krzywdy naszemu dziecku, to powinniśmy je odpowiednio zaszczepić. Wówczas będziemy mieli pewność, że nawet jeśli zachoruje, to choroba będzie miała łagodniejszy przebieg.

Im delikatniejsza będzie biegunka, tym mniejsze będzie niebezpieczeństwo, że dojdzie do odwodnienia dziecka.