Rotawirusy zarażanie – czego się spodziewać?

Corega Tabs Bio Formula cechuje się wysoką skutecznością działania

Są choroby, które występują bardzo rzadko, ale są też takie, które pojawiają się niezwykle często, zwłaszcza wśród określonej grupy wiekowej. Do tych częstych niewątpliwie zaliczają się rotawirusy, które są bardzo groźne, ponieważ mogą prowadzić do biegunki. Im ona będzie ostrzejsza, tym większe będzie niebezpieczeństwo odwodnienia, a nawet śmierci, zwłaszcza jeśli rotawirusy zaatakują małe dziecko. Dlatego też warto wiedzieć, jak dochodzi do zarażenia tym wirusem i czego powinniśmy się spodziewać, aby móc podjąć odpowiednie kroki.

Bardzo łatwo można się zarazić

Przy rotawirusach trzeba pamiętać, że bardzo łatwo można się nimi zarazić. To dlatego, że przenoszą się one przez drogę kropelkową, ale również przez kontakt z zabrudzonymi rzeczami. Jeśli chory po wyjściu z łazienki nie umyje dokładnie rąk, dotknie czegoś, a następnie tego samego dotknie ktoś inny, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że się zarazi.

Dlatego też, tak często choroba ta występuje wśród dzieci w żłobkach czy przedszkolach. U nich ta dbałość o higienę dopiero się rozwija, a jednocześnie bawią się wspólnymi zabawkami, dużo przebywają w zamkniętym pomieszczeniu, co sprzyja przenoszeniu się wirusa. Co więcej, chory zaraża na kilka dni przed wystąpieniem pierwszych objawów, a więc nikt nie wie, że roznosi on tego wirusa. Dodatkowo trzeba też wiedzieć, że nawet po wyzdrowieniu, zarażać będzie przez kilka dni, a więc wówczas też musi szczególnie dbać o higienę, aby nie roznosić dalej choroby. Dlatego tak ważne jest dokładne mycie rąk po skorzystaniu z toalety, jak i korzystanie np. z własnego ręcznika.

Nie ma lekarstwa

Musimy wiedzieć, że nie ma lekarstwa, które mogłoby chronić przed zarażeniem rotawirusami.

Jeśli zaszczepimy dziecko, to nadal będzie ono mogło chorować z powodu rotawirusów, ale jednocześnie będziemy mieli pewność, że choroba będzie przebiegała łagodniej, a więc mniejsze będzie prawdopodobieństwo, że dojdzie do odwodnienia i konieczne będzie leczenie w szpitalu. Dodatkowo, nie ma też leków, które mogłyby pomóc w czasie choroby. Jedyne co można zrobić, to zadbać o to, aby chory jak najwięcej odpoczywał, żeby pił często ale w małych ilości, jak również jadł lekkostrawne potrawy. Wówczas będzie istniała szansa, że szybko wróci do zdrowia i nie dojdzie do odwodnienia organizmu. Tak naprawdę, zarażenie rotawirusami trzeba przeczekać, aż organizm wyrzuci z siebie wirusa i samodzielnie go zwalczy. Pamiętajmy, że rotawirusy wśród dzieci występują bardzo często i w dodatku mogą być dla nich bardzo groźne. Dlatego też dopilnujmy, aby choroba przebiegała jak najłagodniej.